Вукашин Обрадовић на челу УО Савета за штампу
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Савет за штампу је претходне године примио 109 жалби, а Комисија за жалбе донела 60 одлука о кршењу Кодекса новинара
Вукашин Обрадовић, председник Независног удружења новинара Србије, нови је председник Управног одбора Савета за штампу, одлучио је синоћ УО Савета на конститутивној седници. Обрадовић ће ову функцију обављати наредне две године, а замењиваће га Милева Малешић, председница Управног одбора Локал преса.
Савет за штампу је недавно променио Статут и састав Управног одбора у којем су сада председници организација оснивача Савета – Асоцијације медија, Удружења новинара Србије, Независног удружења новинара Србије и Локал преса: Зоран Секулић, Љиљана Смајловић, Вукашин Обрадовић и Милева Малешић. За петог члана УО Асоцијација медија је изабрала Стевана Ристића, директора недељника „Време“.
Савет за штампу, једино саморегулаторно тело у медијској сфери у Србији, прошле године је примио 109 жалби на садржаје штампаних и онлајн медија, што је нешто више него 2014. када је примљено 80 жалби. У годишњем извештају, који је УО разматрао на истој седници, наведено је да је Комисија за жалбе прекршај Кодекса утврдила у 60 случајева, од чега је изречено 36 јавних опомена медијима који нису прихватили пуну надлежност Савета за штампу. Број случајева у којима је утврђено кршење Кодекса знатно је већи него претходне године.
Медији су и прошле године најчешће кршили одредбе из одељка Истинитост извештавања (35 пута) и то углавном тачке које се односе на забрану објављивања неоснованих оптужби, клевета или гласина, као и на обавезу разликовања чињеница од коментара, нагађања и претпоставки. У двадесет случајева прекршене су одредбе Кодекса које се односе на забрану дискриминације и говора мржње, у 17 о кршењу одредби о ауторству. Чест прекршај је и непоштовање етике и културе јавне речи (14 одлука), углавном због необјављивања одговора. У највећем броју случајева, прекршено је више тачака Кодекса новинара.
Поједини медији и даље не поштују обавезу објављивања одлука Комсије о кршењу Кодекса, па су тако 2015. године ту обавезу избегли: „Вечење новости“ (које нису објавиле чак четири од пет одлука), „Блиц“ (није објавио две од шест одлука), „Ало“ (две од пет), „Телеграф.рс“ (није објавио ниједну од две одлуке), закључено је на седници Управног одбора Савета за штампу.
Управни одбор је прихватио и захтеве портала „Цензоловка“, „ЦИНС“ и „Минг“ за признавање пуне надлежности Савета за штампу.