Објављивањем слике рахметли муфтије Зукорлића медији прекршили новинарски кодекс
(Извор: 020)“Лице преминуле особе, о било коме да је реч, једноставно не сме да се појави у медијима”, рекла је за портал 020 медиа Тамара Скрозза новинарка и чланица Комисије за жалбе Савета за штампу.
На друштвеним мрежама дошло је до расправе због слике на чијем се садржају види лице рахметли муфтије Зукорлића наводно пред укоп у селу Орље, што су поједини медији у Санџаку и интернет портали пренели на својим насловним странама вебсајтова.
У питању је садржај који може да узнемири породицу и ближње, али и људе који нису били у вези с преминулим. Такође, реч је и о кршењу права на приватност породице, као и о кршењу права на достојанство преминулог. Медији морају да воде рачуна о кодексу који прописује ова правила, али да пре свега извештава у интересу јавности. А ова и оваква фотографија не спада у тај домен, рекла је Скрозза.
Она сматра да разлози објављивања оваквог садржаја у медијима и интернет порталима су “кликови и сензација”.
Такав призор по аутоматизму, природно, привлачи пажњу. Исто као што би тело преминулог човека на улици привукло пролазнике, иако и сами знају да је то непримерено. Дакле, циљ је био сензационализам, или тзв “кликабилност”.
Овакав случај свакако представља озбиљно кршење професионалних стандарда и врло тежак “фаул” у етичком смислу, каже за 020 медиа Тамара Скроза.
Грађански активиста Тео Тараниш такође сматра да оваквом садржају није место на друштвеним мрежама и да је као такав узнемирио јавност.
Сматрам да је објављивање таквог садржаја било непримерено и непотребно. Осим узнемиравања јавности, тај садржај је у супротности са неким обичајним нормама у локалној заједници, па је као такав представљао само додатно скандализовање целог догађаја који се тога дана одиграо у Новом Пазару.
(Тео Тараниш)
Тараниш се јавно путем друштвене мреже Фацебоок обратио сину рахметли муфтије Зукорлића који је такође објавио спорну слику на друштвеним мрежама, позивом да се ,,престане са излагањем апсолутно непримереног садржаја.”
Он каже да је реакција публике била различита јер су поједини локални портали пренели његову објаву и да у коментарима су писале разне претње и увреде што Тараниш сматра да представља и претњу по његову личну безбедност.
Један део је подржао објављивање те фотографије, док је други део негодовао. То нам негде показује да један део јавности и даље до краја не разуме улогу медија, већ очекује и тражи сензацију па и по цену урушавања сваког новинарског стандарда. И локални портали се онда томе прилагођавају. Врло слично томе, и мој лични осврт на та дешавања пренели су неки локални портали где се у коментарима на те вести могу прочитати бројне претње и увреде. То на одређени начин представља и претњу по моју личну безбедност. Такав начин комуникације показује да се ту не ради само о ставовима неистомишљеника, већ да је у питању много већи проблем напада на слободу говора и мишљења.
(Тео Тараниш)
Емир Тутић / 020медиа.инфо
Objavljivanjem slike rahmetli muftije Zukorlića mediji prekršili novinarski kodeks