Нови Кодекс новинара не дозвољава кампање блаћења људи
(Извор: Цензоловка) Предлог новог Кодекса новинара Србије, који је до 7. маја на јавној расправи, садржи и одредбе о злонамерном нарушавању репутације и вређању појединаца, употреби вештачке интелигенције, друштвених мрежа, модерисању коментара…
Савет за штампу, независно саморегулаторно тело, објавило је ове недеље предлог измењеног и допуњеног Кодекса новинара Србије – документа који прописује етичке стандарде професије.
Постојећи Кодекс написан је још 2006 године, а сада – 18 година касније – предложено је да се другачије систематизује, те појасне постојеће, али и додају неке нове одредбе.
„Измене заправо нису толико велике колико на први поглед изгледају. Променили смо структуру текста, додали два нова поглавља, а нека преименовали”, каже за Цензоловку генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић.
Она додаје да су одређене одредбе биле „расуте” по Кодексу, а да су у новом предлогу одвојене забрана дискриминације и забрана говора мржње, као и поштовање достојанства и права на приватност.
У предлог Кодекса унете су и нове одредбе – о употреби вештачке интелигенције, коришћењу друштвених мрежа, праву на заборав (уклањању садржаја о некој личности по захтеву, ако су њена права угрожена и ако не претеже јавни интерес, прим. нов), модерирању коментара – за којима се, каже Новаковић, створила потреба због технолошких промена које су се догодиле у међувремену.
КАМПАЊЕ БЛАЋЕЊА
Постојеће одредбе Кодекса су у предлогу детаљније објашњене:
„Прецизирали смо ко су јавне личности чије је право на приватност сужено. Више пажње је посвећено независности новинара (сада у посебном поглављу), као и јавном интересу. Новинарски извори, којих има по целом Кодексу, сада су такође у посебном поглављу.”
Предлог новог Кодекса новинара Србије садржи и одредбе о злонамерном нарушавању репутације и вређању појединаца, употреби вештачке интелигенције, друштвених мрежа, модерисању коментара
Посебно поглавље у предлогу Кодекса добило је и поштовање достојанства – веома важно питање, али и нешто што наши медији, нажалост, често крше, каже Гордана Новаковић.
„Пред Комисију за жалбе су протеклих година често стизале жалбе на серије текстова чији је једини циљ био дискредитација и вређање људи о којима се пише. То је превазилазило оно што је прописано важећим Кодексом, па је радна група предложила посебну одредбу о наношењу штете и нарушавању репутације одређене особе.”
Тако нова одредба у поглављу о поштовању достојанства налаже новинару да „поштује принцип ‘ненаношења штете’ угледу и достојанству личности и не учествује у ширењу неистина или континуираном злонамерном нарушавању репутације особа о којима извештава”.
ВИ И ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ
Предлог новог Кодекса прецизније обрађује коришћење друштвених мрежа и алата вештачке интелигенције (ВИ) у новинарском раду.
Нова одредба налаже новинарима да вештачку интелигенцију користе на друштвено одговоран и сразмеран начин, као и да обавесте јавност када је неки медијски садржај креиран коришћењем алата ВИ.
Друштвене мреже омогућиле су лак приступ бројним приватним подацима и записима, а медији су то неретко злоупотребљавали (Гордана Новаковић, Савет за штампу)
Неке одредбе о коришћењу друштвених мрежа, из већ постојећих Смерница за примену Кодекса новинара у онлајн окружењу, унете су и у сам предлог новог Кодекса.
„Друштвене мреже омогућиле су лак приступ бројним приватним подацима и записима, а медији су то неретко злоупотребљавали”, каже Гордана Новаковић.
Предлог новог Кодекса налаже новинарима да приватне податке, фото, видео и друге записе са друштвених мрежа и других платформи, новинари могу да објаве само уз сагласност особе чији су, осим када интерес јавности претеже над правом на приватност или када их је та особа наменила јавности. Морају се заштитити и они који се помињу или чији се приватни подаци налазе у објавама других особа које новинари преносе.
Такође, друштвене мреже и друге дигиталне платформе новинар треба да третира као било који други извор информација, наглашено је у предлогу новог Кодекса новинара.
ЈАВНА РАСПРАВА
Јавна расправа о предлогу новог Кодекса новинара Србије трајаће до 7. маја.
Савет за штампу позвао је новинаре, медијске професионалце и све заинтересоване да понуде своје виђење документа и предложе његове измене.
Више о јавној расправи и сам предлог Кодекса објављени су на сајту Савета.
Нови Кодекс новинара Србије, како је раније речено, очекује се крајем године.
Ауторка: Даница Ђокић