Светски дан слободе медија повод расправе о етичности, објективности, слободи и безбедности новинара
(Извор: Бета) Светски Дан слободе медија, 3. мај, обележава се широм света док у Србији ослобађање медија остаје један од основних предуслова за фер и демократске изборе опозицији која се чини подељена око њиховог бојкота у Београду.
Поред неједнаке заступљености власти и опозиције у медијима отежан је и рад новинара на које је за прва 4 месеца 2024. године, како саопштава НУНС (Независно удружење новинара), забележено 36 напада.
Удружење наводи да је су нападнута четири новинара да је на њих 17 вршен притисак. Прошле године је забележено чак 183 напада на новинаре.
Поводом Светског Дана слободе медија огласио се и Удружење новинара Србије УНС наводећи да су напади настављени и ове године бележећи у прва три месеца 33 случаја угрожавања новинара и медија. УНС је у прогласу затражио да надлежни органи ефикасно истражње претње новинарима од притисака носилаца јавних функција, власника медија и других моћника и да се измени Кривични законик.
Тражи се такође и да косовске институције и међународна управа на Косово хитно формирају Међународну експертску комисију ради истраживања убистава и киднаповања новинара и медијских радника на Косову од 1998. до 2005. године.
Почетак године обележиле су и медијске хајке на новинаре Ану Лалић и Динка Грухоњића након чега су у понедељак Репортери без граница позвали Европску комисију да апелује на власти у Србији да приведу одговорне за претње председници Независног друштва новинара Војводине и програмском директору тог удружења и универзитетском професору.
Генерална секретарка Савета Европе (СЕ) Марија Пејчиновић Бурић је уочи Светског дана слободе медија, 3. маја, истакла значај заштите новинара, посебно у кључној изборној 2024. години, у циљу очувања демократије.
„Док милиони грађана у Европи и другим континентима гласају на кључним изборима 2024. године, морамо се присетити критичне улоге коју новинари и квалитетни медији играју у обезбеђивању приступа плуралистичким и поузданим информацијама и различитим мишљењима и идејама, како бисмо могли да доносимо информисане одлуке у остваривању демократских права“, рекла је Пејчиновић Бурић, саопштио је СЕ.
„Без разноврсних, слободних и независних медија и новинара, права демократија пропада и може пропасти. Они су стуб демократије и никада не треба заборавити да је њихова слобода и наша“, додаје се.
Председник управног одбора Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ) Веран Матић оценио је данас да је дијалог представника власти и кредибилних удружења и асоцијација, уз подршку ОЕБС-а и Европске комисије „неопходни минимум“, како би се зауставио суноврат новинарства и нестанак професионалних медија у Србији.
„Солидарност новинара и медија, заједничка одбрана етичности професије, безбедности новинарки и новинара, борба за боље услове рада и поштовање, важни су циљеви који нам могу помоћи да идући Светски дан слободе медија дочекамо са позитивним помацима“, рекао је Матић, саопштио је АНЕМ.
Он се, поводом Светског дана слободе медија, који се обележава 3. маја, осврнуо на извештавање новинара о убиствима у ОШ Владислав Рибникар, Дубони и Малом Орашју, који су се догодили 3. и 4. маја прошле године.
Он је навео да су представници институција, својим често погрешним иступима, или одсуством информација, стварали простор за грешке које су се појављивале у медијима, а медији, у трци за публику, често су кршили постулате професије, кодекс, а неретко, и законе, на шта је, како каже РЕМ остао пасиван и незаинтересован за доследну примену Закона о електронским медијима.
Савет Регулаторног тела за електронске медије саопштио је данас да пружа пуну подршку предлогу да медији 3. маја у 8.41 часа и 4. маја у 22.32 часа затамне екране, односно обуставе радијски програм у року од 1 минута, са текстом: „3. и 4. мај 2023. Памтимо.“
Пре два дана на трибини Савета за штампу оцењено је да су медији у Србији су грубо кршили Кодекс новинара и извештавали неетично, непрофесионално, неквалитетног и без емпатије о масовним убиствима 2023. у основној школи „Владислав Рибникар“, Малом Орашју и Дубони.
Савет за штампу је спровео истраживање о извештавању медија о тим убиствима и анализирао текстове дневних новина Ало, Блиц, Данас, Вечерње новости, Информер, Курир, Нова, Политика и Српски телеграф.
Коалиција за слободу медија оценила је, поводом јучерашњег Међународног празника рада, да је положај новинара и медијских радника у Србији далеко од завидног, да им је посао неизвестан, накнаде ниске, а притисцие долазе са свих страна у свим облицима, неретко као претње, али и физички напади.
„Највећу одговорност за такво стање у Србији сносе институције и зато их позивамо да створе боље окружење за рад новинара“, истиче у саопштењу Коалиција.
Према истраживању те асоцијације, социјални и економски положај новинара и других медијских радника у Србији је и даље неповољан, а „велики проблем представља несигурност у којој бројни новинари раде, без загарантованих радних права, са несигурним уговорима по којима су ангажовани“.
Из света стиже вест да је УНЕСКО доделио своју светску награду за слободу штампе свим палестинским новинарима који прате рат у Гази, где се Израел бори против Хамаса више од шест месеци.
Такође је у саопштењу додато да се не сме заборавити ни криза климе и биодиверзитета које утичу на животе небројених појединаца широм света чије приче морају да се чују и у чему новинари имају набитнију улогу.
„Зато је улога новинара кључна. Кроз њихов рад, њихову храброст и њихову истрајност можемо знати шта се дешава широм планете. Они раде на првим линијама наше колективне борбе за добробит наше планете и услове за живот. На овај Светски дан слободе медија, прославимо њихове неуморне напоре у обликовању бољег сутра“, наводи се у саопштењу и најављује њихова кампања „This story муст бе толд“.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш такође се осврнуо на еколошку кризу наводећи да локални, национални и глобални медији могу да истакну приче о климатској кризи, губитку биодиверзитета и еколошкој неправди.