Izveštaj o monitoringu poštovanja Kodeksa novinara u lokalnim štampanim medijima od 1.avgusta do 30.novembra 2019.
Monitoringom je obuhvaćeno šest lokalnih štampanih medija, uglavnom nedeljnika (Grad, Pančevac, Nova naša reč, Kragujevačke, Sremske novine i Lozničke novosti), s tim što su neki mediji izlazili petnaestodnevno. Opšti je zaključak da su lokalni mediji dosledni poštovaoci Kodeksa novinara Srbije, i da su greške više plod nedovoljnog razumevanja nijansi Kodeksa, nego njegovog opšteg nepoznavanja. Očigledno je da ogromna većina zabeleženih prekršaja nije naprevljena iz namere ili nepoznavanja, već upravo iz vere da to nije prekršaj. „Njadrastičniji“ primer prekršaja je list Pančevac, koji je objavljivao istovetne prekršaje skrivenog oglašavanja i neosnovanog optuživanja jedne osobe zbog sukoba izdavača i novinara sa njom. Opšta preporuka je da bi sa novinarima lokalnih medija trebalo više raditi na detaljima i razrešavanju nedoumica sa kojima se novinari i urednici suočavaju u svakodnevnom radu, nego nepoznavanja opštih pravila Kodeksa.
Najveći broj prekršaja imao je list Kragujevačke, 72, na drugom mestu je Pančevac sa 34, potom Grad sa tri, Lozničke novosti sa dva, Nova naša reč sa jednim i Sremske novine koje nemaju ni jedan prekršaj.
Broj prekršaja ne odražava njihovu težinu, i ako je dozvoljena procena najteži prekršaji su u listu Pančevac, dok su ostali gotovo zanemarljivi. Ipak, i prekršaji u Pančevcu, sa obzirom na to koliko je medijskog sadržaja posmatrano, daleko su ispod proseka prekršaja koji prave nacionalni štampani mediji.
U nastavku sledi opsi prekršaja po medijima, i preporuka za njhovo otklanjanje.
Sremske novine
Monitoringom su obuhvaćeni brojevi od 3049 do 3065, sa izuzetkom broja 3051 koji nije isporučen Savetu za štampu. Nije zabeležen ni jedan prekršaj Kodeksa novinara Srbije. Sadržaj je informativnog karaktera, preovlađuju vesti i izveštaji sa političkih, privrednih, kulturnih i sportskih dešavanja, kao i reportaže o ljudima i događajima iz regiona koje novine pokrivaju.
Lozničke novosti
Monitoringom su obuhvaćeni brojevi od 594 do 611. Zabeležena su dva prekršaja iz tačke 4 Poglavlja VII (dete ugroženo zbog objavljivanja detalja koji ga jasno mogu identifkovati) u brojevima 603 i 605. U dva teskta, koja govore o različitim dogadjajima, objavljeni su detalji na osnovu kojih se lako mogu identifikovati deca, jedno koje je žrtva ujeda psa lutalice i deca iz socijalno ugrožene porodice koja pripada romskoj nacionalnoj manjini. Redakcija je blurovanjem i neobjavljivanjem imena i prezimena dece zaštitila njihov identite, ali se na osnovu drugih jasno objavljenih detalja lako mogu identifikovati, naročito u manjoj sredini. Nedeljnik Lozničke novosti redovno se bavi temama vršnjačkog nasilja, u kome nisu zabeleženi prekršaji Kodeksa, te bi ova dva pre trebalo posmatrati kao izolovan slučaj, tim pre što je redakcija zaštitila identitet dece ne otkrivši ih direktno.
Preporuka: Ne otkrivati bilo kakve detalje koji mogu uputiti na identitet maloletnika
Kragujevačke
Posmatrani su brojevi od 529 do 546. Novine sadrže uglavnom analitičke i istraživačke tekstove, veliki broj intervjua, ali i analize prenete iz drugih medija uz uredno potpisane autore i navođenje medija iz kojih se prenose. Zabeleženo je po 36 prekršaja tačaka 1 i 2 Poglavlja IX Kodeksa novinara Srbije u svakom broju u rubrikama Zanimljivosti i Meridijani, koji obavezuju novinare i urednike da poštuju autorstvo i navode medij iz kojeg su preuzeti sadržaji. Prenet je veći broj kratkih formi, za koje je jasno da su preuzeti sa interneta, bez navođenja konkretnog izvora i autora. Kako su Kragujevačke uredno potpisivale druge preuzete sadržaje, navodi se na zaključak da pomenuti prekršaji nisu činjeni svesno, već da su plod nedovoljnog razumevanja.
Preporuka: Uredno navoditi izvor i autora svakog prenetog sadržaja sa interneta
Pančevac
Posmatrani su brojevi od 4825 do 4842, sa izuzetkom broja 4839, koji nije dostavljen Savetu za štampu. Zabeleženo je 28 kršenja tačke 7 Poglavlja IV Kodeksa novinara Srbije, koja zabranjuje komercijalno oglašavanje u novinarskoj formi. Ovaj prekršaj zabeležen je u svakom broju, na strani 3, a u većini brojeva i na naslovnoj. U jednom slučaju zabeležen je na strani 5, a svi slučajevi kršenja ove tačke Kodeksa novinara Srbije, osim u slučaju kada je on zabeležen na strani 5, odnose se na jednu zdravstvenu ustanovu, čije su komercijalne uslge predstavljene u novinarskoj formi. Zabležena su i dva slučaja kršenja tačaka 2 i 5 Poglavlja I (komentari predstavljeni kao činjenice i neosnovane optužbe i klevete), i dva slučaja kršenja tačke 2 Poglavlja II (ekonomksi i politički intetresi izdavača utiču na uređivačku politiku). Ovi prekršaji odnose se na dva teskta o lokalnom advokatu.
Preporuka: Jasno obeležiti propagandni sadržaj koji je predstavljen u novinarskoj formi, i izbegavati optužbe i komentare na račun ličnosti inspirisane ličnim sukobima novinara i izdavača sa pomenutim osobama.
Grad
Posmatrani su brojevi od 696 do 703. Zabeležena su tri prekršaja tačke 7 Poglavlja IV Kodeksa novinara Srbije koja propisuje da se komercijlani sadržaji ne smeju predstavljati u novinarskoj formi. Iako se radi o graničnim slučajevima, ipak su PR sadržaji predstavljeni kao novinarski tekst, bez jasne oznake.
Preporuka: Saopštenja koja su po svojoj formi PR odrešene kompanije ili asocijacije, jasno obeležiti kao takve, bez obzira da li su naplaćeni ili ne.
Nova naša reč
Posmatrani su brojevi od 29 do 44. zabeležen je jedan prekršaj tačke 7, Poglavlja IV, koja propisuje da je zabranjeno komercijalno oglašavanje u novinarskoj formi. U Novoj našoj reči nije zabeležen niti jedan drugi prekršaj kodeksa, a i predstavljeni tekst je granični slučaj. Ipak, naslov nedvosmisleno ukazuje da je reč o PR tekstu.
Preporuka: Jasno označiti PR sadržaj, bez obzira da li je naplaćen