Gordana Novaković: Priče o Savetu za štampu potežu se samo kad treba podeliti neki novac medijima
(Izvor: RTS) S Gordanom Novaković, generalnom sekretarkom Saveta za štampu, u novom izdanju podkasta o medijima „Bermudski trougao“ razgovaramo o radu Saveta za štampu i njegovom finansiranju, kritikama na pristrasnost u odlučivanju Komisije za žalbe, o normiranju upotrebe veštačke inteligencije u novinarstvu i kako će novinarsko izveštavanje menjati zahtevi iz domena rodne ravnopravnosti, te šta je pravo na zaborav, a šta zlonamerno narušavanje reputacije u medijima.
„Savet za štampu postoji zbog svih koji imaju potrebu da se žale, ali najviše za one koji nemaju druge mehanizme, dakle nemaju novca da plaćaju advokata, ne ide im se na sud i tako dalje“, kaže u razgovoru za podkast „Bermudski trougao“ Gordana Novaković, generalna sekretarka Saveta za štampu. „Političari uglavnom imaju mnogo drugih mehanizama da se suprotstave medijima kada misle da su ih oštetili. Povećan broj žalbi političara Komisiji za žalbe je možda dobar za vidljivost Saveta, što je uvek slučaj kada nam se obraćaju u javnosti visokoprofilisane osobe, ne nužno političari. Ako presuđujemo na isti način po žalbama nekog iz vlasti i nekog iz opozicije, onda to doprinosi i u ubeđenju da odlučujemo kako treba. A svakako je mnogo bolje da se političari žale nama nego da tuže medije sudu. Nesporno je bolje da se zadovolje time i da ne idu dalje od toga. Ali, naravno, svesni smo da to može da bude zloupotreba i da to može da bude pritisak na medije.“
S Gordanom Novaković razgovaramo o izmenama Kodeksa novinara Srbije, koje će uskoro postati pravila, šta će one promeniti u štampi, a šta u radu Saveta, da li su zbog obaveze poštovanja kodeksa lokalne samouprave odustale od projektnog sufinansiranja, kako profesionalna etika normira upotrebu veštačke inteligencije, kako će novinarsko izveštavanje menjati zahtevi iz domena rodne ravnopravnosti, te šta je pravo na zaborav, a šta zlonamerno narušavanje reputacije.
Gošća podkasta o medijima odgovara na pitanja i o radu Saveta za štampu i njegovom finansiranju, kritikama na pristrasnost u odlučivanju po žalbama, zašto je broj žalbi nesrazmerno mali u odnosu na broj prekršaja, da li je Savet spreman da u rad uključi i novoosnovana udruženja novinara i da li je po reputaciju Saveta štetnija odluka nekih nacionalnih medija poput Informera, Nove, Srpskog telegrafa i Tanjuga da ne priznaju njegovu nadležnost ili odluka drugih, poput Blica i Krika, da je priznaju, ali da ne poštuju odluke Komisije za žalbe.
„To što neko odbije da objavi odluku Komisije za žalbe nema veze sa reputacijom Saveta. To govori o njemu. Ako smo se dogovorili da radimo po nekakvim pravilima, i ti odlučiš da ona za tebe ne važe, to ne može da naruši reputaciju Saveta, nego samo medija koji je tako odlučio. S druge strane, ovi koji Savet ne priznaju, imaju na to pravo, imaju pravo da smatraju da ih Kodeks ne obavezuje. Ne možemo nikoga da nateramo da poštuje Kodeks, ali mislim da, kao struka, moramo da kažemo šta je to – da to nije u skladu s pravilima profesije. Ko hoće, neka čita te sadržaje, ali publika treba da zna šta čita.“
Autorka: Dragana Pejović