Izveštavanje o slučaju Tijane Jurić kršenje etičkih kodeksa
Savetu za štampu su u poslednja tri meseca podnete 23 žalbe, od čega je Komisija za žalbe do sada odlučivala o 10 žalbi, i u četiri slučaja donela odluku da je etički kodeks prekršen, rečeno je danas na konferenciji za novinare.
Međutim, iako nije bilo žalbe, članovi Komisije su izneli stav da je u slučaju izveštavanja o nestanku i ubistvu Tijane Jurić iz Subotice došlo do ozbiljnih kršenja novinarskih kodeksa.
Članica Komisije za žalbe Tamara Skroza rekla je da „ne zna za tekst koji je ispoštovao etički kodeks“, jer su mediji objavili i ime Tijaninog ubice, detalje iz njegovog života, podatke o porodici, kao i tekstove o tome šta ga očekuje u zatvoru.
Ona je ocenila da je i tretman Tijaninog oca, Igora Jurića, koga su pojedini mediji ucenjivali da im da izjavu kako bi objavili Tijaninu sliku, „sramota za svakog ko se zove novinar“.
„Mi odlučujemo o žalbama, ali se u ovom trenutku van nas dešava nešto što predstavlja eklatantno kršenje svih mogućih novinarskih pravila i etičkih kodeksa, ne samo kod nas nego i u svetu“, naglasila je Skorza. Prema njenim rečima, Komisija nije postigla saglasnost u slučaju žalbe grupe roditelja, čija su deca boravila u kampu Srpske istinite pravoslavne crkve, na izveštavanje medija o tom slučaju.
Drugi slučaj koji je izdvojila jeste pisanje medija o slučaju gej para koji je dobio dete uz pomoć surogat majke, a pod naslovom „Samo da ovo zlo ne stigne kod nas“.
„U tom slučaju doneli smo odluku da je prekršen etički kodeks i to po odredbama koje se ticu novinarske pažnje i diskriminacije, jer je novinar ušao u priču sa veoma čvrstim stavom i sve što je radio, radio je da bi taj stav dokazao „, rekla je Skorza.
Petar Jeremić, drugi član Komisije za žalbu Saveta za štampu, rekao je da Komisija jednoglasno odlučila da je kodeks prekršen i u slučaju lista Tabloid, koji je izneo neistine o direktorki Drugog kanala RT Kosova, koji se emituje na srpskom jeziku.
„Posao Saveta je da kažemo šta su prihvatljivi etički standardi, da taj kodeks tumačimo na način kako bi trebalo izveštavati i da jasno i glasno i kažemo da oni koji to ne poštuju, ne zaslužuju da sebe nazivaju novinarima“, naglasio je Jeremić.
Pravni savetnik Odeljenja za medije Misije OEBSa u Srbiji Miroslav Janković osvrnuo se na Izveštaj Evropske komisije koji je Srbija nedavno dobila, a posebno na deo koji se odnosi na poglavlje 23, ističući da je i samom izveštaju navedeno da bi vlasnici i urednici medija trebalo da obrate pažnju na poštovanje pravila novinarske profesije, odnosno etičkih standarda, i da je podrška Saveta za štampu veoma važna u tom procesu.
„Ovo je važno jer je to prvi put da se u ižveštaju spominje Savet za štampu, što je dokaz kredibiletata koje je to telo steklo i koje se pozicioniralo kao važan faktor u novinarstvu“, rekao je Janković.
On je dodao da OEBS podržava rad Saveta i da je uvek za samoregulaciju, nego za zakonsku regulaciju, jer je to bolje za same medije i novinare, ali i za građane i demokratiju uopšte.
Na konferenciji za novinare predstavljen je i film o Javnoj sednici Saveta za štampu, koja je održana krajem maja pred studentima novinarstva na Fakultetu političkih nauka.
14. oktobar 2014. godine; Tanjug