Kodeks novinara prekršen 16 puta
Komisija za žalbe Saveta za štampu je od 36 žalbi na kršenja kodeksa koje su počinili mediji podnete u poslednja tri meseca, rešila 23 i ocenila da je u 16 prekršen novinarski kodeks, izjavila je danas generalni sekretar saveta Gordana Novaković.
Od tih 16 slučajeva, u tri se radi o medijima koji ne prihvataju nadležnost Saveta za štampu kao samoregulacionog tela i njima su izrečene javne opomene, a radi se o produkciji Glas zapadne Srbije iz Čačka u dva i portalu Teleprompter u jednom slučaju.
Dnevni list Alo je, kako je saopšteno na konferenciji za štampu Saveta za štampu, kodeks prekršio četiri puta, Kurir tri, Informer i Večernje novosti po dva, a Blic i portal Telegraf.rs po jednom.
Novaković je navela da je u devet slučajeva prekršeno više poglavlja novinarskog kodeksa, a u najvećem broju se radi o odredbama o istinitosti izveštavanja, dok je stalno prisutno kršenje etike i kulture javne reči.
Od podnetih 36 žalbi, osam je još u proceduri, samo dve su rešene nagodbom medija i podnosioca, a u jednom slučaju Komisija za žalbe nije uspela da usalgasi stav.
Prema rečima predsednika Komisije za žalbe Ivana Cvejića, glavnog urednika agencije Beta, radi se o pisanju Kurira, koji je sa jedne društvene mreže preneo sadržaj delova intervjua novinarke televizije u Vranju sa pacijentima u psihijatrijskoj bolnici.
Ti delovi, gde ona priča sa njima, nisu prikazani u emisiji, alu su osvanuli na društvenoj mreži, a Kurir ih preneo, pa je zato odluku bilo teško doneti.
Cvejić je pozvao sve kompanije i agencije za marketing da u planiranju budućih propagandnih aktivnosti više pažnje obrate na odluke Saveta za štampu i to ko od medija krši kodeks, pa da o tome vode računa kad odlučuju o oglašavanju.
Član Komisije za žalbe i budući predsedavajući Vlado Mareš upozorio je da bi to telo ubuduće moglo da se suoči sa „perfidnom cenzurom koja se uvodi u medijskoj sferi“ i da bi to moglo da predstavlja ozbiljan problem.
Imamo već nekoliko medija i dosta novinara koji su u ulozi cenzora, koji ubeđuju publiku da im se jako dopada lik i delo premijera i najviših političara, i to polako postaje manir, konstatovao je Mareš.
12. februar 2015. godine; FoNet