Niški osnovci kroz izložbu uče kako da prepoznaju lažne vesti
(Izvor: Južne vesti) Koliko je važno prepoznati lažne vesti i šta predstavlja medijska pismenost učenici niških osnovnih škola mogu da pogledaju na izložbi Saveta za štampu „Medijska pismenost protiv lažnih vesti“. Otvorena je u Osnovnoj školi Branko Miljković u Nišu, a već početkom decembra seli se u niške gimnazije.
Uz pomoć nastavnika građanskoj vaspitanja i srpskog jezika, učenici na interaktivnoj izložbi analiziraju vesti kako bi naučili koje su to lažne informacije koje im se nameću na internetu.
Kao što postoje jezička, informatička i kompjuterska pismenost, tako postoji i medijska pismenost. Ona nam nikad nije bila potrebnija, nego danas u 21. veku, jer smo izloženi velikom broju medija. Televizija, radio, novine, internet, društvene mreže. Mnogo je medija, a još više vesti i i informacija koje mogu biti netačne i lažne – navodi direktorka škole Tijana Ranđelović.
Kaže da u okviru predmeta Građansko vaspitanje deca uče o načinima na koje mediji utiču na mlade, o vrednostima koje se promovišu i problemima negativnog uticaja na formiranje ličnosti mladih.
Ključ je u obrazovanju. Ako mladi na vreme usvoje prave vrednosti i osposobe se da kritički razmišljaju, moći će da izbegnu sve zamke medijskog jezika – ističe ona.
U narednim danima izložbu će pogledati i učenici ostalih razreda sa svojim nastavnicima i podsetiti se koja su glavna pravila u pisanju vesti, reportaže, intervjua.
Izložba se sastoji od četiri „totema“ koji stoje u prostoru i učenicima nude odgovore na pitanja: zašto su lažne vesti loše iako su zabavne, šta su dezinformacije, ko najčešće širi lažne vesti, kakva je uloga u svemu tome influensera i poznatih ličnosti.
Izložba „Lažne vesti“ je realizovana u okviru projekta “Izgradnja poverenja u medije u jugoistočnoj Evropi i Turskoj – faza dva.”, koji su podržali Evropska komisija i Unesko.
https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Niski-osnovci-kroz-izlozbu-uce-kako-da-prepoznaju-lazne-vesti.sr.html