Savet za štampu priprema novi Kodeks novinara: Preciznije definisanje govora mržnje, diskriminacije, upotrebe veštačke inteligencije
Savet za štampu, nezavisno samoregulatorno telo, aktivno radi na izmenama i dopunama Kodeksa novinara Srbije.
– Kodeks, kao dokument koji propisuje etičke standarde profesije, napisan je još 2006. godine i trebalo bi ga malo osavremeniti, kaže za Cenzolovku Gordana Novaković, generalna sekretarka Saveta za štampu (SZŠ).
Novi kodeks će precizirati odredbe koje su dosad različito tumačene, jasnije će definisati govor mržnje, veštačku inteligenciju, diskriminaciju ili ko je javna ličnost, a uvešće i nove kategorije, kao što su vođenje kampanja protiv ljudi, pravo na zaborav
Vođenje kampanja protiv ljudi ili pravo na zaborav (uklanjanje sadržaja o nekoj ličnosti po zahtevu, ako su njena prava ugrožena i ako ne preteže javni interes, prim. nov) samo su neke oblasti koje postojećim kodeksom nisu pokrivene, a postoje i odredbe za koje je Komisija za žalbe SZŠ u dosadašnjem radu utvrdila da su im potrebne dodatne smernice ili male izmene, kaže Novaković i dodaje:
„Iz prakse znamo i da neke odredbe nisu dovoljno precizne i da ih mediji različito tumače.“
Ona kaže da će izmena biti u većini poglavlja Kodeksa, a da će verovatno doći i do izmena naziva i redosleda poglavlja.
Novim Kodeksom bi trebalo i da određeni pojmovi budu preciznije definisani: na primer, ko je javna ličnost, šta je govor mržnje, šta je diskriminacija…
VIŠE O KORIŠĆENJU VEŠTAČKE INTELIGENCIJE
Korišćenje alata veštačke inteligencije u medijima sve je prisutnija u Srbiji, a Gordana Novaković podseća da smo mi još 2021. godine „u Smernice za primenu Kodeksa u onlajn sferi uneli odredbu koja se odnosi na upotrebu veštačke inteligencije“.
Reporteri bez granica su krajem 2023. doneli Parisku povelju, sa 10 smernica za etičku upotrebu i razvoj sistema VI u oblasti medija. Novaković ističe da postojeća odredba u Smernicama za primenu Kodeksa pokriva gotovo sve što je u Pariskoj povelji, ali da će se sve to „svakako naći u novom Kodeksu“, i dodaje:
„Savet za štampu je krajem prošle godine radio istraživanje ‘Izazovi medijske samoregulacije u digitalnom dobu’ sa posebnim fokusom na korišćenje veštačke inteligencije i prava na zaborav. Polovina ispitanika rekla je da Kodeks treba prilagoditi novim tehnologijama.“
NOVI KODEKS VEROVATNO KRAJEM GODINE
Predlog novog Kodeksa će možda već narednog meseca ići na javnu raspravu, kaže Gordana Novaković.
Nakon toga, ona očekuje da će ga krajem godine usvajati skupštine Udruženja novinara Srbije i Nezavisnog udruženja novinara Srbije, koji su doneli Kodeks.
Radna grupa koja priprema predlog izmena ima sedam članova – uglavnom novinara, nekih članova Komisije za žalbe Saveta za štampu, ali i pravnika i predstavnika akademske zajednice, koje su predložili UNS, NUNS, Asocijacija medija i Lokal pres.
„Konsultujemo se i sa predstavnicima pravosuđa i nevladinih organizacija“, kaže Novaković.
NAPOMENA: Tekst je dopunjen rečenicom o prethodnom istraživanju Saveta za štampu „Izazovi medijske samoregulacije u digitalnom dobu“ 28.2.2024. u 16 časova i 5 minuta.
Autorka: Danica Đokić