Izložba „Medijska pismenost protiv lažnih vesti“ gostuje u bečejskoj Gimnaziji
Postavka namenjena srednjoškolcima koju je Savet za štampu priredio uz podršku UNESKA i EU svečano je u ponedeljak, 13. maja, otvorena u holu Gimnazije u Bečeju. Do kraja nedelje priliku da je pogledaju ima oko 350 učenika ove škole.
Izložbu je otvorenom proglasio Željko Bodrožić, predsednik UO Saveta za štampu. On je rekao da je Savet za štampu osnovan u vreme kada su još bili dominantni tradicionalni mediji, te da se od nastanka štampe sama profesija bori sa ljudima koji kroz plasiranje lažnih vesti i dezinformacija zloupotrebljavaju slobodu govora.
„Današnje vreme nosi mnogo novih izazova. Vi ste generacija koja se najmanje informiše preko tradicionalnih medija. Vi koristite društvene platforme koje su nova vrsta medija i koje su donele mnogo toga dobrog, ali i brojne opasnosti. Interes svakog društva jeste da uvede norme u ovu oblast i da kroz edukaciju upozna građane, a pre svega vas mlade koje opasnosti vrebaju sada kada je svet postao „globalno selo“ i kada se informacije veoma brzo razmenjuju, a sa njima i lažne vesti i dezinformacija koje mogu da izazovu veoma štetne posledice“ rekao je Bodrožić.
Gimnazijalcima se obratio i direktor Škole, mr Miodrag Basarić, kao i Ivan Kovač, profesor filozofije rekavši da je reč o izuzetno važnoj temi koja se obrađuje kroz više gimnazijskih predmeta.
“Naziv izložbe upućuje da je medijska pismenost neka vrsta protivotrova, leka i odbrane od lažnih vesti, ali potrebna je i formalna regulativa i institucije poput Saveta za štampu, a najbitnija je situacija u društvu jer mediji ne funkcionišu u vakuumu, nezavisno od društva nego su refleks tog društva – naveo je Kovač.
U nastavku ovog događaja, organizovan je i javni čas na kome su sa pedesetak učenika bečejske Gimnazije o novinarskoj profesiji, novinarskoj etici i medijskoj pismenosti osim Bodrožića razgovarale i Gordana Novaković, generalna sekretarka Saveta za štampu, Tanja Drapšin, novinarka lokalnog medija „Bečejski dani“ i Nada Budimović, članica Komisije za žalbe Saveta za štampu.
Gimnazija u Bečeju dobila je i 20 primeraka publikacije „Leksikon medijske pismenosti“ koji je Savet za štampu uradio u skladu sa nastavnim planom predmeta „Jezik, mediji i kultura“.