Zapisnik sa sto četrdeset pete sednice održane 28.03.2024.
SAVET ZA ŠTAMPU
Komisija za žalbe
Br.146
28.3.2024.
Beograd
ZAPISNIK
Sa 145. sednice Komisije za žalbe, održane 28.3.2024. godine u 18 sati u Pres centru UNS-a.
Prisutni svi članovi Komisije: Olivera Milošević, Nadežda Budimović, Tamara Skrozza, Jelena Petković, Filip Švarm, Zlatko Čobović, Ana Martinoli, Milena Vasić, Rodoljub Šabić, Sanja Pavlović i Jelka Jovanović
Ostali prisutni: Gordana Novaković, generalna sekretarka Saveta za štampu
Dnevni red:
1.Razmatranje žalbe Milana Četnika na tekstove objavljene u dnevnom listu “Alo” i na portalu “Alo.rs”
2.Razmatranje žalbe Komore javnih izvršitelja na tekst objavljen na portalu N1
Pre razmatranja žalbi, predsedavajuća Jelena Petković je rekla da su poslednja tri dana članovi Komisije imali dosta poziva da komentarišu izveštavanje medija o nestanku dvogodišnje devojčice iz Bora, te da ima obavezu da ukaže na to da su nemilosrdnost i lešinarstvo dotakli novo dno u borbi za klikove, od lažnih informacija da je devojčica pronađena, da je obustavljena potraga, preko novinara koji opsedaju članove njene porodice i sličnog besramnog izveštavanja, kojim je prekršeno 80 odsto članova Kodeksa novinara. Ovo, kako je istakla, nije više domen poštovanja etičkih normi profesije, već ljudskih i civilizacijskih vrednosti. Ona je zahvalila kolegama koje nisu eksploatisale tuđu tragediju za klikove, odnosno finansijsku dobit i pozvala sve ostale da profesionalno izveštavaju i posebno da ne ugroze bezbednost deteta i policijsku istragu.
1.Milan Četnik podneo je žalbu zbog teksta kojim se, kako je, naveo, insinuira da je odgovoran za ubistvo, čime je ugrožena i njegova i bezbednost njegove porodica. Milena Vasić je rekla da je Kodeks prekršen, da je očigledno reč o jednoj kombinaciji glasina i nagađanja, kao i da su prekršene i odredbe Kodeksa koje se odnose na novinarsku pažnju i pravo na pretpostavku nevinosti. Zlatko Čobović je istakao da je tekst primer primitivnog senzacionalizma, punog spekulacija i navodnih saznanja anonimnih sagovornika. Sličnog mišljenja bili su i Nadežda Budimović i Rodoljub Šabić, dok je Filip Švarm istakao da bi u obrazloženju odluke trebalo dodati i da je podnosilac žalbe ovim tekstom doveden u realnu opasnost, jer kad tabliodi pišu da je neko naručio nečije ubistvo to u određenim krugovima ima težinu. Tvrdnjama da se, navodno, neka „njegova ekipa“ sveti stavljena mu je meta na leđa. Tamara Skrozza je ukazala na to da ovo najteža moguća optužba sa kojom je Komisija do sada imala posla. Bilo je optužbi u medijima za razna krivična dela, ali ne i za ubistvo. Dodala je da ovako, bez ikakvih dokaza, svako može da se optuži za ubistvo i zato je takav tekst veoma opasan. Sanja Pavlović je naglasila i da je dodatni problem to što je tekst objavljen na naslovnoj strani i što je to svako mogao da ga vidi, čak iako ne kupi novine ili ne poseti portal. Komisija je, posle diskusije, jednoglasno odlučila da su prekršene tačke 2 i 5 poglavlja I, tačka 3 poglavlja IV i tačka 1 poglavlja V.
2. Komora javnih izvršitelja podnela je žalbu zbog teksta u kojem se, između ostalog, iznose, po njima, neprimerene, kvalifikacije „izvršiteljsko nasilje“ i „izvršitelji plenili stan porodice Jevremović“. U toku diskusije, Milena Vasić je rekla da je tekst korektan, da sadrži stavove obe strane, kao i da je „izvršiteljsko nasilje“ vrednosni sud zasnovan na tome da iseljen teško bolestan čovek, pošto bi u tom slučaju izvršenje trebalo da se odloži, kao i da je izraz „izvršitelji plene stan“ kolokvijalan, ali da je tako napisano da bi čitaoci razumeli. Dodala je i da su izvršioci, kao nosioci javnih ovlašćenja, dužni da trpe viši stepen kritike na svoj rad, te da ne vidi nikakav prekršaj Kodeksa u tekstu na koji su se žalili. Olivera Milošević se saglasila sa ovim, aistakla je i da je u tekstu prenet deo saopštenja političke stranke, odnosno da nije u pitanju vrednosni sud novinara. Navela jevda je tekst napisan profesionalno, da je preneto i saoštenje Komore javnih izvršitelja, te da Kodeks nije prekršen, bez obzira što se nekome određeni vrednosni sudovi ne dopadaju, dodajući da oni nisu toliko „jaki“ da izvršitelji ne bi mogli da to izdrže. Nadežda Budimović je dodala da su i drugi mediji izveštavali o ovom slučaju i da je bilo više razloga da se izvršitelji žale na neke od njih, nego na ovaj portal koji je objavio sasvim korektan tekst. Dodala je i da je demanti koji je upućen redakciji isti kao saopštenje koje je već objavljeno u tekstu. Članovi Komisije su potom jednoglasno odlučili da Kodeks nije prekršen.
Rodoljub Šabić je na kraju sednice obavestio Komisiju da je advokat Nemanja Aleksić, o čijoj žalbi je Komisija odlučivala na prethodnoj sednici, protiv njega podneo tužbu zbog onoga što je govorio na toj sednici. Filip Švarm je rekao da bi trebalo ukazati na ovo, jer je reč o pritisku na rad članova Komisije, koji moraju biti slobodni da govore šta misle.
Sednica je završena u 18.35 sati.
Zapisnik vodila Predsedavajuća
Gordana Novaković Jelena Petković